طراحی کاتالوگ

001

 

 

 

 

 

بسیاری از صاحبان مشاغل، کسب و کارها و تولیدکنندگان طراحی کاتالوگ را به عنوان راهی مناسب برای معرفی خدمات و محصولاتشان انتخاب می کنند.

 

در دنیای بازاریابی و تبلیغات طراحی کاتالوگ و چاپ آن راهی بسیار تاثیر گذار به شمار می آید که جذابیت های آن می تواند نظر مشتریان بسیاری را جلب کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مزایای طراحی کاتالوگ حرفه ای

 

 بسیاری از صاحبان مشاغل، کسب و کارها و تولیدکنندگان طراحی کاتالوگ را به عنوان راهی مناسب برای معرفی خدمات و محصولاتشان انتخاب می کنند. در دنیای بازاریابی و تبلیغات طراحی کاتالوگ و چاپ آن راهی بسیار تاثیر گذار به شمار می آید که جذابیت های آن می تواند نظر مشتریان بسیاری را جلب کند. با مشاهده عدم نتیجه دهی مناسب استفاده از تراکت و بروشورها و هزینه بر بودن بازاریابی های حضوری ایده طراحی کاتالوگ و چاپ آن شکل گرفت.

 

 

گسترش صنایع و تولید محصولاتی با تنوع بسیار بالا بازار رقابتی را شدیدتر کرد، از این رو لزوم طراحی و چاپ بیش از پیش احساس شد که در ابتدا کاتالوگ های طراحی شده به شکل برگه ای پشت و رو بودند و جلدی مانند پوستر داشتند که به تدریج تغییراتی در تعداد صفحات و شکل ظاهری کاتالوگ ها ایجاد شد تا اکنون که شاهد طراحی کاتالوگ هایی بسیار خلاقانه با ایده های نو و جذاب هستیم.

 

 

طراحی کاتالوگ به شیوه ای استاندارد همراه با فاکتورهای خلاقیت و ایده های نوین در معرفی بهتر و افزایش بازدهی تبلیغات بسیار اثر گذار می باشد. طراحان حرفه ای به بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ کاملا آشنا بوده و علاوه بر بحث زیبایی طراحی و توجه به اصول هنری، می بایست طرح خلق شده از کیفیت مناسب برخوردار بوده تا در هنگام چاپ کیفیت محصول چاپی نیز مناسب باشد.

 

 

کاتالوگ دفترچه ای است که در آن تمامی محصولات و خدمات یک شرکت یا تولیدی به صورت تصاویر به همراه توضیحات ضروری درج می گردد تا مخاطب با مشاهده و مطالعه آن دید کلی از محصولات و خدمات داشته و بتواند تصمیم مناسب را بگیرد. هدف استفاده از کاتالوگ افزایش قدرت درک مخاطبین به منظور شناخت محصولات و خدمات مورد نیاز در بازار مدنظرشان می باشد. در هنگام طراحی کاتالوگ می بایست کلیه متون و تصاویر به کار رفته در آن مورد تایید کارفرما باشد و حتما قبل از ارسال فایل برای چاپ، سفارش دهنده تمامی موارد به کار رفته را کنترل نماید. کاتالوگ ها با توجه به نوع طراحی آنها به صورت های چند لتی، سیمی و یا منگنه ای چاپ می گردند.

 

 

 

 

0000

نکاتی ارزشمند برای طراحی کاتالوگ

 

ایجاد هماهنگی در رنگ، تصاویر و نوع نوشتار در طراحی کاتالوگ موجب می شود مخاطبین در هنگام مطالعه با آرامش و دقت بیشتری مطالب را بخوانند. در طراحی کاتالوگ تصاویر و نوشته های صفحه ابتدایی و آخرین صفحه از اهمیت بسزایی برخوردار است که باید نهایت سلیقه، دقت و ظرافت در آن به کار رود. جلد کاتالوگ طراحی شده هر چقدر خلاقانه و جذاب تر باشد تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

 

استفاده از لوگو شرکت و تصاویری که در خود نوعی حرکت نهفته دارند می تواند از فاکتورهای مهم در طراحی کاتالوگ به شمار آید. ذکر تاریخچه فعالیت، جوایز دریافتی، نهاد های حامی و تایید کننده محصول یا خدمات شما و آمار تعداد مشتریان می تواند بر اعتبار شما در نگاه مخاطب بیفزاید.

 

 

 

 

 

اهمیت مطالب در طراحی کاتالوگ

 

متن و محتوا یکی از فاکتورهای بسیار مهم در طراحی کاتالوگ به شمار می آید. محتوایی مناسب که محصول یا خدمات را به طور جامع و کامل معرفی نماید و اطلاعاتی در مورد ویژگی های محصول، معرفی شما و به طور کلی اطلاعاتی که به مشتریان جهت تصمیم گیری درست کمک کند، ارائه دهد. در نظر گرفتن عنوان برای هر بخش از توضیحات از نکات مهم در هنگام نوشتن محتوای کاتالوگ به شمار می آید.

 

پیشنهاد می شود برای هر قسمت از کاتالوگ که توضیحات خاصی دارد عنوان مناسبی درج گردیده تا نظم موجود در محتوا برای مخاطب مطلوب باشد. بهتر است در ابتدای توضیحات به معرفی شرکت و محصول یا خدمات قابل ارائه تان بپردازید که بهتر است این متن کم تر از 50 کلمه و بیشتر از 150 کلمه نباشد. ترجیحا ویژگی هایی که متمایز کننده محصول شما از سایر محصولات بازار رقابتی است را در توضیحات آورده و به شیوه ای کاملا حرفه ای معرفی کنید. طراحی کاتالوگی با متن طولانی برای مخاطب خسته کننده بوده پس بهتر است مطالب کلیدی را در کوتاه ترین جملات بیان کنید.

 

 

اهمیت تصاویر در طراحی کاتالوگ

 

 

بکار بردن تصاویر مناسب در طراحی کاتالوگ از جمله فاکتورهای کلیدی و اثرگذار در جلب توجه مخاطب محسوب می گردد. تصاویر مورد استفاده در طراحی کاتالوگ می بایست از کیفیت بالایی برخوردار بوده و خلاقیت و جذابیت در آن مشاهده شود به گونه ای که در نگاه اول نظر مخاطب را به خود جلب کند تا مخاطب برای مطالعه کاتالوگ و آشنایی با آن محصول ترغیب شود. در طراحی کاتالوگ برای صفحه اول حتما تصویری از محصول را در نظر بگیرید و در هر بخش کاتالوگ تصویر مرتبط با توضیحات قرار داده شود. بخش اعظمی از اطلاعاتی که وارد مغز می شود از طریق حس بینایی می باشد و سرعت انتقال پیام از طریق یک تصویر با سرعت نور برابر می باشد.

 

 

بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ

 

 

طراحی کاتالوگ معمولا برای چاپ در ابعاد و اندازه های مختلف تنظیم می شود که بسته به نوع کاتالوگ می تواند بزرگ یا کوچک باشد. گاهی کاتالوگ ها به صورت دفترچه ای و گاهی نیز با ابعاد بزرگتر طراحی می شود که استانداردهای مشخصی برای ابعاد کاتالوگ چاپی تعیین شده است. قابل حمل بودن و مطالعه در مدت زمان کوتاه از مواردی است که در هنگام طراحی کاتالوگ می بایست به آن توجه داشت. با توجه به محصول یا خدمت ارائه شده می توان از نمادها و عناصر مرتبط با زمینه فعالیت شرکت یا تولیدی مورد نظر در طراحی کاتالوگ استفاده نمود.

 

 

طراحان حرفه ای آشنایی کامل با دانش رنگ ها و ترکیب رنگ های مناسب داشته و با آگاهی از تاثیرگذاری رنگ هایی هماهنگ و متناسب ارتباط خوبی بین نوشته ها، تصاویر و رنگبندی کاتالوگ برقرار می کنند چرا که رنگ از جمله فاکتورهای مهم در نگاه مخاطب است که نقش موثری در تمایل او برای ادامه مطالعه کاتالوگ دارا می باشد. گاهی دیدن تصاویری با جذابیت رنگی بالا ناخودآگاه افراد را راغب به ورق زدن دفترچه و مطالعه مطالب آن می کند.

 

 

برای اینکه طراحی کاتالوگ بهترین نتیجه را داشته باشد نوع چاپ و کاغذ مورد استفاده برای چاپ کاتالوگ بسیار با اهمیت می باشد استفاده از کاغذهای روغنی و براق می تواند در جلب توجه مشتری تاثیرگذار باشد. کیفیت چاپ مناسب باعث می شود کاتالوگی نتیجه طراحی حرفه ای و چاپ خوب به دست مخاطبین و مشتریان رسیده و احتمال موفقیت در تبلیغات را بسیار افزایش دهد.

 

 

08  katalog

 
Scroll to Top