طراحی ست و اوراق اداری

3 6

 

 

 

 

 

توجه به کیفیت و زیبایی در طراحی ست اداری یک اصل مهم می باشد چرا که هر یک از اجزاء ست اداری معرف مجموعه یا سازمان مربوطه می باشد که هر چه طراحی حرفه ای تر و چاپ مناسب تری داشته باشد اعتبار مجموعه را بیشــتر می کند. طراحی ست اداری ترکیب متن، رنگ و گرافیک است که مجموعه این ها در کنار یکدیگر بیانگر هویت سازمانمی باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 اهمیت طراحی ست اداری به عنوان معرف یک مجموعه

 

 

توجه به کیفیت و زیبایی در طراحی ست اداری یک اصل مهم می باشد چرا که هر یک از اجزاء ست اداری معرف مجموعه یا سازمان مربوطه می باشد که هر چه طراحی حرفه ای تر و چاپ مناسب تری داشته باشد اعتبار مجموعه را بیشتر می کند.

 

 

در طراحی ست اداری بایستی توجه داشته باشیم تک تک اجزاء آن که می تواند شامل پاکت نامه، سربرگ، برگه یادداشت، کارت ویزیت و. باشد، نماینده بصری مجموعه هستند و طراحی حرفه ای و چاپی استاندارد برای آن ها باید در نظر گرفته شود.

 

 

طراحی ست اداری در واقع ترکیب متن، رنگ و گرافیک است که مجموعه این ها در کنار یکدیگر بیانگر هویت سازمان یا شرکت می باشد که در ذهن مشتری ها ثبت می شود. توجه به استانداردهای طراحی و چاپ برای طراحی ست اداری موجب می شود ست اداری حاصل عامل برقراری ارتباطی مناسب، موثر و ماندگار گردد.

 

 

در نظر گرفتن طراحی خاص بر روی اوراق های اداری یک مجموعه می تواند بیانگر نوع کار، انتقال دهنده پیامی خاص و ویژگی های آن سازمان بوده که مهم ترین پیام آن برای مخاطبین این است که با سازمانی حرفه ای، منظم و معتبر روبرو می باشند.

 

 

سربرگ، پاکت نامه و کارت ویزیت، اجزاء کلیدی در طراحی ست اداری

 

 

از اجزاء اصلی تشکیل دهنده ست اداری می توان به سربرگ، پاکت نامه، کارت ویزیت و. اشاره کرد. در طراحی ست اداری به کارگیری اصول لازم برای بالاترین کیفیت طراحی ضروری است چرا که هر چه این ست با کیفیت تر طراحی و چاپ شود اعتبار مجموعه بالاتر می رود. نامه ها و سندهایی که از یک مجموعه بیرون می رود بایستی بر روی سربرگ مخصوص آن سازمان نوشته شده باشد از این رو علاوه بر جنبه زیبایی، کیفیت مناسب آن و ذکر مواردی مانند نام، لوگو و اطلاعات مختصری از مجموعه در سربرگ الزامی می باشد.

 

 

می توان گفت سربرگ یکی از پرکاربردترین اجزاء ست اداری می باشد که هر چه در طراحی آن دقت و خلاقیت بیشتری به کاربرده شود تاثیرگذاری بیشتری به همراه خواهد داشت. سربرگ ها عموما در سایز A4 یا A5 طراحی و چاپ می شوند که بایستی حاشیه یک سانتی متری برای آن در نظر گرفته شود. فونت مورد استفاده برای طراحی سربرگ عموما سایز 10 تا 14 پوینت می باشد.

 

 

پاک نامه یکی دیگر از اجزاء مد نظر در طراحی ست اداری می باشد که بر اساس نوع استفاده در سایزهای مختلفی طراحی و چاپ می شوند. طراحی پاکت نامه باید به گونه ای باشد که در آن نام مجموعه، لوگو یا آرم و آدرس و شماره های تماس ذکر شود.

 

 

به طور معمول سایز پاکت نامه در طراحی ست اداری متناسب با ابعاد سربرگ های A4 در نظر گرفته می شود که ابعاد پاکت بسته شده یک سوم اندازه سربرگ به همراه شش میلی متر پهنا و بلندا می باشد. اندازه لوگو برای طراحی روی پاکت نامه معمولا بین 5 تا 15 سانتی متر می باشد.

 

 

فونت مورد استفاده برای پاکت نامه باید مشابه با فونت به کار رفته در سایر اجزاء ست اداری باشد. مناسب ترین رنگ برای پاکت نامه سفید یا رنگهای روشن می باشد چرا که پاکت جهت ارسال پستی نیاز به مهر یا تمبر خواهد داشت، علاوه بر این پاکت نامه ای با رنگ تیره جذابیت بصری مطلوبی ندارد.

 

 

یکی از اجزاء بسیار کاربردی دیگر در طراحی ست اداری کارت ویزیت می باشد. کارت ویزیت از جمله ابزار تبلیغاتی مناسبی به شمار می آید که وسیله ارتباطی شخص یا مجموعه یا مخاطبان می باشد، از این رو در آن مواردی مثل نام، زمینه فعالیت و راه های ارتباطی شامل شماره های تماس، آدرس وبسایت، پست الکترونیکی و آدرس مربوط به سایر شبکه های اجتماعی ذکر می شود.

 

 

مهم ترین نکته در طراحی کارت ویزیت اجتناب از درج مطالب زیاد و اضافی می باشد. پرهیز از طراحی شلوغ، استفاده از رنگ های مناسب به گونه ای که نوشته ها قابل مشاهده باشند، در نظر گرفتن ابعاد مناسب در هنگام طراحی کارت ویزیت و چاپ با کیفیت از دیگر مواردی است که باید برای داشتن کارت ویزیتی حرفه ای و استاندارد مورد توجه قرار داد.

 

 

نقش رنگ در طراحی ست اداری

 

 

همانگونه که گفته شد طراحی ست اداری مشخص کننده اعتبار و هویت یک سازمان یا شرکت می باشد. هر کدام از اجزاء ست اداری به نوعی مانند یک ابزار تبلیغاتی عمل کر ده از این رو استفاده از طرحی زیبا و نگارشی اصولی در آن بسیار حایز اهمیت می باشد.

 

 

یکی از فاکتورهای مهم در طراحی ست اداری انتخاب رنگ مناسب می باشد. در طراحی ست اداری باید از رنگ ثابت سازمانی که رنگ غالب در لوگو و سایر نمادهای مجموعه است، استفاده گردد.

 

 

رنگ انتخابی سازمان یا همان رنگ سازمانی متشکل از رنگ هایی ثابت می باشد که بخشی از هویت مجموعه به شمار می آید. آرم تجاری یا لوگو معرف ماهیت و نوع فعالیت هر مجموعه ای می باشد که برای هر سازمانی به صورت خاص، انحصاری و متناسب با نوع فعالیت آن طراحی می گردد.

 

 

بکار بردن لوگو در اجزاء ست اداری یک مجموعه نشان دهنده اعتبار کسب و کار آن سازمان می باشد. رنگ به کار رفته در طراحی ست اداری بایستی متناسب با خدمات و محصولات مجموعه بوده و رعایت هارمونی در ترکیب رنگ ها و طرح های به کار رفته در آن ضروری می باشد.

 

 

بهتر است در طراحی ست اداری از رنگ های محدودتری استفاده گردد به کار بردن رنگ های متعدد با طیف گسترده می تواند باعث کارکرد اصلی اجزاء ست اداری را تحت تاثیر قرار دهد. می توان گفت استفاده از رنگ های فلت و به کارگیری دو رنگ مکمل در طراحی ست اداری پیشنهاد خوبی می باشد.

 

 

چاپ با کیفیت، تکمیل کننده طراحی ست اداری حرفه ای

 

 

طراحی ست اداری با چاپی مناسب تکمیل می شود. چگونگی چاپ اجزاء ست اداری آخرین عامل در آماده سازی ستی زیبا و استاندارد می باشد که در معرفی شما به عنوان مجموعه ای حرفه ای از طریق به کار بردن این اوراق در تعاملات و مکاتبات با سایر مخاطبان بسیار اثر گذار می باشد.

 

اگر تمام نکات و اصول در طراحی ست اداری رعایت گردد اما چاپ آن به خوبی انجام نشود تمام زحمات به کار رفته برای طراحی هدر رفته است. نوع کاغذ مورد استفاده بر اساس جنس و گرماژ آن و شیوه چاپ در این مرحله بسیار حایز اهمیت می باشد.

 

 

بهره گیری از خدمات طراحان حرفه ای و چاپخانه ای با بهترین و پیشرفته ترین تجهیزات و تکنولوژی کمک می کند ست اداری شما معرف مناسب و اثرگذاری برای مجموعه تان در سایر ادارات، سازمان ها و مشتریانی باشد که در ارتباط و تعامل با شما می باشند.

 

 

سالنامه پرتو دارای آتلیه تخصصی طراحی ست اداری و متخصص در امور چاپ با ما تماس بگیرید: 03136633395 - 03136637531

 

 
Scroll to Top