دسته: مقالات

نکات ضروری فروش سررسید توسط شرکت های تبلیغاتی

 
 
64986 1030x656
 
 
نکات ضروری فروش سررسید توسط شرکت های تبلیغاتی
 
 
واحد سالنامه پرتو به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان سررسید در ایران، قصد دارد در این مقاله نکات ضروری فروش سررسید را به شرکت های تبلیغاتی واسطه و همکاران تبلیغاتی معرفی کند. آشنایی با این روش ها باعث افزایش توانایی شرکت های تبلیغاتی در فروش سررسید شده و به افزایش میزان سود آنها و همچنین رضایتمندی بالاتر مشتریان منجر خواهد شد.
 
هرچه به پایان سال 1400 نزدیک می شویم، تب و تاب خرید سررسید تبلیغاتی 1401 در میان شرکت ها و سازمان ها افزایش می یابد. شرکت ها سررسید های سال جدید را با افزودن لوگو و لت های گلاسه تبلیغاتی سفارشی کرده و آنها را به عنوان هدیه در اختیار مشتریان خود قرار می دهند. هدیه دادن سررسید باعث می شود تا مشتریان در طول سال و با استفاده از آن، شرکت هدیه دهنده و برند وی را بصورت مکرر بیاد آورده و نام و نشان وی در ذهن آنها به شکلی موثر باقی بماند.
 
اما همیشه خرید سررسید برای شرکت ها کار ساده ای نیست. یکی از دغدغه های بزرگ شرکت ها در این حوزه، پیدا کردن تامین کننده ای است که اولا بتواند مدل و طرح مورد نظر شرکت را با قیمتی متناسب به وی ارائه دهد. و ثانیا قابل اعتماد بوده و بتواند به تمام تعهدات خود در زمان مقرر عمل کند. در این زمان شرکت ها سه رویه را پیش می گیرند.
 
برخی از شرکت ها با تحقیق و جست وجو تولید کنندگان اصلی سررسید را پیدا کرده و با آنها تماس می گیرند. این شرکت ها خرید بی واسطه را ترجیح می دهند و توانایی و تجربه لازم برای برقراری ارتباط و پیگیری امور خود از تولید کننده را دارند. سفارش مستقیم سررسید به تولیدکننده اصلی، مزایای فراوانی دارد که البته در حوزه بحث این نوشته نمی گنجد.
دسته دومی از شرکت ها وجود دارند که با توجه به حضور نیروی متخصص در مجموعه، طراحی و تولید سررسید را خود دنبال می کنند. این شرکت ها با چاپ خانه ها، جلدسازی ها و صحافی ها طرف حساب شده و تولید سررسید خود را قدم به قدم جلو می برند. این روش گرچه ممکن است قیمت سررسید تمام شده را تا حدودی کاهش دهد، اما به دلیل یکپارچه نبودن مراحل تولید و عدم وجود تجربه کافی، با ریسک کاهش کیفیت مواجه است. همچنین اگر در مراحل تولید مشکلی بوجود آید و به دوباره کاری منجر شود، ممکن است هزینه تمام شده سررسید از آنچه شرکت می توانست بصورت یکجا سفارش دهد، بیشتر شود.
 
دسته سوم شرکت ها نیز که بیشتر مورد توجه شرکت های تبلیغاتی قرار می گیرند شرکت هایی هستند که به دلایل مختلف ترجیح می دهند با یک شرکت به عنوان واسطه برای خرید سررسید همکاری کنند.
 
از جمله این دلایل عبارتند از :
1 – عدم دسترسی به تولید کنندگان اصلی سررسید
2 – عدم داشتن تجربه سفارش قبلی و نبود آشنایی کافی
3- عدم وجود وقت و نیروی لازم برای پیگیری جزئیات اموری مانند طراحی
4- اعتماد و تجربه خوب همکاری قبلی با شرکت تبلیغاتی واسطه
5- شناخت و درک مناسب شرکت تبلیغاتی واسطه از نیازهای مشتری
و ….
 
در مورد این گونه مجموعه ها، شرکت های تبلیغاتی می توانند وارد عمل شده تا علاوه بر پاسخگویی به نیازهای آنان، سود مناسبی را برای خود بدست آورند. فروش سررسید توسط شرکت های تبلیغاتی دارای این مزیت است که شرکت تبلیغاتی با فرایندهای پیچیده تولید درگیر نشده و سرمایه خود را درگیر خرید مواد اولیه و استخدام نیروی تولید نمی کنند. مزیت رقابتی شرکت های تبلیغاتی در این نوع معاملات نسبت به رقبای خود، روابط و توانایی آنها در کسب اعتماد خریدار و مهارت های مذاکره و فروش است. باید به یاد داشته باشید که اگر یک شرکت تبلیغاتی نتواند خریدار را به خرید از نمونه های خود متقاعد نماید، عملا فرصت کسب سود و ارتباط با مشتری خود را در اختیار شرکت های رقیب قرار داده است.

در این مقاله سعی شده است تا به نکاتی که شما، به عنوان یک شرکتهای تبلیغاتی، می بایست برای فروش سررسید مد نظر قرار دهید اشاره شود.
 
 
020
 
نکات ضروری فروش سررسید توسط شرکت های تبلیغاتی واسطه
 
تامین کننده خود را با دقت انتخاب کنید
 
هر شرکت تبلیغاتی باید ابتدا تصمیم بگیرد که می خواهد با کدام یک تولید کنندگان سررسید همکاری داشته باشد. یکی از اشتباهات بزرگ در این مرحله، دریافت نمونه و کاتالوگ از تمام تولیدکنندگان و ارائه آنها به مشتریان است. لذا ابتدا تولیدکنندگان را با توجه به معیارهای خود گلچین کنید. هر چه تامین کنندگان شما معتبرتر و سررسیدهای تولید شده توسط آنان با کیفیت تر باشد، احتمال موفقیت شما در معامله با مشتریانتان و همچنین کسب رضایت و ایجاد روابط بلند مدت با آنها بیشتر خواهد بود.
 
نکته قابل توجه این است که گرچه قیمت و درصد همکاری در نظر گرفته شده از سوی تامین کننده عاملی مهم در انتخاب وی است، اما این عامل هرگز نباید به عنوان تنها فاکتور تصمیم گیری در نظر گرفته شده و یا برای آن نسبت به اعتبار و کیفیت محصولات تولید کننده اولویت قائل شوید. بیاد داشته باشید که مشتری در نهایت سررسید را از شما خریده است و حتی اگر تولید کننده نتواند به تعهدات خود عمل کند و یا کیفیت خروجی پایین باشد، شما باید به مشتری خود پاسخگو باشید.
 
نمونه های سررسید خود را یکپارچه کنید
 
شرکت های تبلیغاتی می توانند نمونه های چند تولید کننده را در کنار هم جمع آوری کرده و به مشتریان خود ارائه دهند و از این طریق حق انتخاب بیشتری را برای وی بوجود آوردند. اما در عین حال باید توجه داشته باشید که در ارائه نمونه دچار افراط و تفریط نشوید. سعی کنید در هر قطع، حداقل چند گزینه را به مشتری خود ارائه دهید اما تعداد نمونه ها در حدی زیاد نباشد که وی را گیج کند. همچنین وجود سررسید هایی با رنگ های گوناگون ترجیحا در طیف روشن و تیره، احتمال انتخاب توسط مشتری را افزایش می دهد. منظور از یکپارچگی در ارائه نمونه این است که به شکلی برنامه ریزی شده، در تمام قطع ها و طیف های رنگی گوناگون را در نمونه های سررسید خود قرار دهید.
 
نیاز مشتری خود را بشناسید
 
برخی از مشتریان طرح های کلاسیک و برخی طرح های مدرن را می پسندند. برخی از مشتریان فقط یک قطع یا جلد خاص را برای سررسید در نظر گرفته و به گزینه های دیگر فکر نمی کنند. در مذاکرات تلفنی قبل از ارائه نمونه، می توانید با طرح چند سال هوشمندانه، سلایق و نیازهای مشتری خود را شناخته و آنها را در هنگام ارائه نمونه و مذاکرات بعدی مد نظر قرار دهید.
 
مثلا اگر مشتری در حرف های خود به این نکته اشاره کند که یک سررسید جمع و جور می خواهد و اصلا جنس جیر را نمی پسندد، شما می توانید فقط سررسید های سایز متوسط و کوچک خود را به وی ارائه داده و در مذاکرات بعدی، تنوع بالای سررسید های غیر جیر موجود در نمونه های خود را به عنوان یک مزیت به وی معرفی کنید. شروع مذاکرات با شناخت کافی از نیازهای مشتری، احتمال فروش را به شدت افزایش می دهد.
 
در مورد سررسید اطلاعات تخصصی کسب کنید
یکی از دلایلی که شرکت ها به جای مراجعه به تولید کننده اصلی، از شرکت های تبلیغاتی واسطه برای خرید سررسید کمک می گیرند، عدم آشنایی آنها با جزئیات تخصصی سفارش سررسید است. لذا اگر مشتری در مذاکرات و پرسش و پاسخ های خود به این نتیجه برسد که شما در این حوزه اطلاعات و تخصص لازم را دارید، بسیار راحت تر به شما اعتماد کرده و سفارش خود را به شما خواهد سپرد.
 
تصمیم گیری را برای مشتری آسان کنید
 
مطالعات روان شناسی نشان داده است که اگر یک مشتری در هنگام خرید در معرض اطلاعات و گزینه های بسیار زیادی قرار گیرد، برای انتخاب دچار استرس شده و حتی ممکن است از خرید خود منصرف شده و یا آن را به تعویق بیندازد. هرگز موضوع سفارش سررسید را بیش از حد برای مشتری خود پیچیده نشان ندهید و او را با گزینه ها و انتخاب های زیاد گیج نکنید. اگر احساس می کنید مشتری برای انتخاب خود دچار سردرگمی است، مرحله به مرحله به او کمک کنید تا گزینه های اضافی را حذف کرده و در نهایت به یک یا چند گزینه برسد. سپس با تعریف و اولویت بندی معیارهای مورد نظر مشتری، به گزینه های باقیمانده امتیاز دهید و سررسید مناسب را به وی معرفی کنید.
 
نکات ضروری فروش سررسید توسط شرکت های تبلیغاتی
 
واحد سالنامه پرتو به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان سررسید در ایران، قصد دارد در این مقاله نکات ضروری فروش سررسید را به شرکت های تبلیغاتی واسطه و همکاران تبلیغاتی معرفی کند. آشنایی با این روش ها باعث افزایش توانایی شرکت های تبلیغاتی در فروش سررسید شده و به افزایش میزان سود آنها و همچنین رضایتمندی بالاتر مشتریان منجر خواهد شد.
 
با مشتری خود صادق باشید
 
در عصر اطلاعات و با وجود اینترنت و روش های دیگر اطلاع رسانی، مخفی کردن حقایق از افراد تا حدود زیادی غیر ممکن است. مشتری شما می تواند با جستجوی کلمه سررسید در گوگل، به راحتی با لیست عظیمی از تولید کنندگان سررسید و یا افرادی که مانند شما به صورت واسطه سررسید می فروشند آشنا شوند.
لذا پیشنهاد ما این است که هرگز سعی نکنید خود را به عنوان تولید کننده معرفی کرده و یا حقایقی را در مورد قیمت و سایر مسائل، از مشتری خود پنهان کنید. نقش خود را به عنوان یک متخصص که می تواند به خرید سررسید بهتر به مشتری کمک کند توصیف کنید و حتی در صورت امکان، میزان سودی را که بخاطر این مشاوره و پیگیری نصیب شما می شود را به مشتری خود اعلام کنید.
 
همچنین به مشتری خود توضیح دهید که سفارش سررسید به شما به عنوان واسطه موجب می شود که او اصلا درگیر جزئیات سفارش نشده و با تکیه بر تجربه و شناخت شما، خروجی بهتری حاصل شود. بسیاری از مشتریان حاضرند در ازای مزایای بدست آمده، سفارش را به یک شرکت تبلیغاتی واسطه بسپارند.
توجه داشته باشید که چنانچه سعی کنید حقایق را از مشتری خود پنهان کنید، احتمالا در نهایت او به این موضوع پی برده و این امر به قیمت از دست رفتن اعتماد مشتری و همچنین قطع همکاری با شما در تمام زمینه ها منجر خواهد شد.
 
اصول و فنون مذاکره را بیاموزید
 
اگر قصد دارید با فروش سررسید سود قابل توجهی کسب کرده و به تعداد مشتریان خود بیفزایید، باید مانند یک حرفه ای عمل کنید. زیبایی، کیفیت و قیمت سررسیدهایی که به مشتری خود ارائه می دهید تنها بخشی از کاری است که شما به عنوان واسطه انجام می دهید. بخش مهم تر، توانایی شما در مذاکره فروش و متقاعد کردن وی برای همکاری با شما است. بسیاری از نکاتی که در هنگام مذاکرات فروش اصلا به آنها توجه نمی کنید، تاثیر اساسی بر نظر و تصمیم مشتری خواهند گذاشت. تکنیک های فروش را بیاموزید و از این طریق بر میزان موفقیت و درآمد خود بیفزایید.
 
با تولید کننده هماهنگ باشید
 
فراموش نکنید که تولید کننده، مجری تعهداتی است که شما به مشتری خود می دهید. لذا قبل از ایجاد هرگونه تعهدی، امکان عملی شدن آن را از تولید کننده جویا شوید. برخی از شرکت های تبلیغاتی قولی را مثلا در مورد زمان تحویل یا تغییر مشخصات سررسید به مشتریان خود می دهند که انجام دادن آن از سوی تولیدکننده امکان پذیر نیست. و این تنها به عدم اعتماد مشتری به شرکت واسطه و یا حتی لغو سفارش منجر خواهد شد. همچنین چنانچه به پایان سال نزدیک شده اید، حتما قبل از اخذ سفارش، موجودی سررسید مورد نظر را از تولید کننده استعلام کنید تا در انجام تعهدات خود با مشکل مواجه نشوید.
 
پس از دریافت سفارش خود را درگیر تولید نکنید
 
بسیاری از شرکت های تبلیغاتی پس از آنکه با مشتری خود در مورد سفارش تعداد قابل توجهی از یک مدل سررسید قرارداد بستند، وسوسه شده و برای کسب سود بیشتر، خود به تولید آن مدل اقدام می کنند. از آنجا که هر تولید کننده از متریال و طرح های از پیش انتخاب شده و برنامه ریزی فراوان برای تولید سررسیدهای خود استفاده می کند، و اغلب دسترسی به این متریال و طرح ها برای سایرین دشوار است، نمونه تولید شده هرگز مشابه نمونه اصلی نخواهد بود.
 
همچنین شرکت های تبلیغاتی در فرایند تولید سررسید مشابه نمونه اصلی، با مشکلاتی غیر قابل پیش بینی مواجه می شوند که به دلیل تجربه کم قادر به رفع آنها نخواهند بود. این موضوع باعث می شود تا سفارش مشتری در زمان و با قیمت تعیین شده آماده نشود و یا با نمونه اولیه متفاوت باشد و این به معنی ضرر مالی و از دست رفتن مشتری و مشکلات فراوان دیگر برای شرکت تبلیغاتی واسطه خواهد بود.
 
اگر توانایی تولید سررسید را در خود می بینید حتما این کار را به صورت تخصصی شروع کنید اما هرگز پس از اخذ سفارش بر روی سررسید یک تولید کننده دیگر، سعی نکنید آنرا کپی کنید که احتمالا در انجام این کار موفق نخواهید بود. تعداد زیاد شرکت های تبلیغاتی که در پایان سال با تولید کنندگان تماس می گیرند و از آنها می خواهند سفارشی که قسمتی از آن انجام شده و به مشکل خورده است را با هر قیمتی به اتمام برسانند، نشانه همین موضوع است.
 
پیگیر کار مشتری خود باشید
 
کار شما پس از اخذ سفارش از مشتری به پایان نمی رسد، بلکه تازه شروع می شود. شما تنها راه ارتباطی مشتری و تولید کننده بوده و باید خواسته ها و انتظارات مشتری را به تولید کننده انتقال دهید. اگر نکته خاصی در مورد طراحی سررسید مورد نظر مشتری شما است، آنرا به دقت از وی پرسیده و بصورت کامل به تولید کننده انتقال دهید. اگر زمان بندی و شرایط تحویل دارای ملاحضات خاصی است، حتما تولید کننده را از آن آگاه کنید. بخاطر داشته باشید که در پایان شما پاسخگوی مشتری خود خواهید بود، پس با وسواس و دقت لازم، خواسته های او را پیگیری کنید.
 
در آمد خود را از طریق ارائه خدمات جانبی افزایش دهید
 
سود شما به در هنگام سفارش سررسید ، درصدی است که تولید کننده به شما به عنوان همکار تخفیف خواهد داد. اما چنانچه در شناخت نیازهای مشتری خود باهوش باشید، می توانید سود خود را از طریق ارائه خدمات جانبی به میزان قابل توجهی افزایش دهید. مثلا اگر سررسید سفارش داده شده دارای لت گلاسه تبلیغاتی است، چرا خود شما به عنوان طراح وارد عمل نشده و سفارش طراحی آنرا نپذیرید؟
 
همچنین اکثر شرکت ها اغلب در کنار سررسید، موارد دیگری را نیز به عنوان هدیه به مشتریان خود می دهند که این خود فرصتی مناسب برای شما برای دریافت این سفارشات است. حتی می توانید پس از اخذ سفارش سررسید، با مشتری خود صحبت کرده و موارد دیگری که به آنها نیاز دارد اما احتمالا در حال حاضر به آنها فکر نمی کند را به او یادآوری کنید. مثلا از او بپرسید که چگونه می خواهد سررسید را به فرد هدیه گیرنده تحویل دهد. و اگر پاسخی در ذهن نداشت، پیشنهاد سفارش یک ساک دستی تبلیغاتی که لوگوی شرکت آنها روی آن چاپ شده است را به او ارائه دهید.Scroll to Top